KAMUOYUNA DUYURU

[:tr]BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bir kısım basın kuruluşlarının yayınlarında, “Avrupa Yargıçlar Birliği, Yargıda Birlik Derneğini, yargınız bağımsız değil diyerek reddetti” başlığıyla haber geçilmiş olup; söz konusu haber, sosyal medyada geniş bir biçimde yer bulmuştur.

Oysa ki,

Yargıda Birlik Derneği olarak, 12/09/2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 1. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan ulusal ve uluslararası bir çok kuruluş gibi, Avrupa Yargıçlar Birliğine de nezaket kurallarınca davetiye gönderilmiştir.

Avrupa Yargıçlar Birliği Başkanı Cristophe Regnard imzasıyla Yargıda Birlik Derneği’ni temsilen Sn. Dr. Birol Kırmaz’a gönderilen yazılı cevapta, “… Avrupa Yargıçlar Birliği, statüsü uyarınca, her ülkeden bir örgütün üyeliğini kabul etmektedir… Eğer yeni kurulmuş derneğinizin toplantısına katılırsak bu durumun üyemiz olan YARSAV’a karşı dostane olmayan bir davranış olarak görülebilir… Eğer yeni dernek bu amaçları desteklerse çok sıcak bir şekilde karşılanacaktır…” biçiminde ifadeleri de paylaşılmıştır.

Söz konusu Genel Kurula seyirci olarak davet edilen Uluslararası bir Dernek temsilcisinin yazılı yanıtının, ulusal bir başka dernek tarafından öncelikle edinilmesi ve kamuoyuyla çarpıtılarak paylaşılması manidar karşılanmakla beraber; bilinmesini isteriz ki Genel Kurul tarihi itibariyle 4.159 üyesi bulunan ve 2016 yılı öncesinde 6.000 hakim ve savcı üyesi olacağı öngörülen Yargıda Birlik Derneği; yeniden ve daima hukukun üstünlüğü ideali ve yargı erkinin toplum nazarında yaşadığı güven bunalımını gidermeye katkı amacıyla kurulmuş olup, Derneğimiz vicdanlardaki adalet duygusunu tatmin yolunda yargımızın necip milletimizin gönlündeki hak ettiği yere kavuşmasını sağlayıncaya kadar mücadelesini sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Birol KIRMAZ
Yargıda Birlik Derneği Başkanı[:]